הקרן של משרד הקליטה להקמת עסקים החלה להעניק הלוואות

(The Marker יוני 2013 )

 

הקרן הממונפת למתן הלוואות להקמת עסקים של משרד הקליטה יצאה לדרך ואישרה 12 הלוואות בשווי 1.3 מליון שקל ■ בין מקבלי ההלוואה: עסק לייבוא קמח מאתיופיה, יצואן שתלים ומכבסה ■ סך היקף ההון העומד לרשות הקרן: 50 מליון שקל.

הקרן הממונפת של משרד הקליטה השיקה את פעילותה ביום חמישי האחרון. בישיבתה הראשונה התכנסה וועדת ההשקעות של הקרן ואישרה 12 בקשות של עולים ותושבים חוזרים להלוואה. סך האשראי שאושר בוועדה עומד על 1,311,000, כאשר הלוואה ממוצעת לעסק עומדת על 94,250 שקל. היקף ההון העומד לרשותה עומד על 50 מליון שקל.

 

ארצות המוצא של מקבלי ההלוואות מגוונות: חמש בקשות הן של עולי בריה"מ לשעבר, שתי בקשות מעולים מארה"ב, עולה אחד מאתיופיה, עולה אחד מצרפת ושלושה עולים מאירן. תחום העסקים עבורם ניתנו ההלוואות כולל שיווק של מוצרי ים המלח, עסק לציוד ספורט מקצועי למגרשי טניס, שיווק גופי תאורה, יבוא ושיווק קמח טף מאתיופיה, ייצוא שתלים לרופאי שיניים בצרפת, יבוא ושיווק בדים, עיצוב שיער, עבודות אלומיניום, מכבסה וגם מעבדה לתיקון טלפונים ניידים.

 

אל הקרן יכולים לפנות עולים זכאי משרד הקליטה שמבקשים לקבל הלוואה. עליהם לפנות תחילה לאחד משישה מרכזי הכוון תעסוקתי של משרד הקליטה, שמסייעים להם בבניית תוכנית עסקית ופיתוח עסקי, כמו גם בדיקת היתכנות. לאחר מכן הם פונים לוועדה. עד כה פנו למרכזי ההכוון 15 עסקים, מתוכם 12 הוגשו לוועדה - שם כולם אושרו.

 

השרה לקליטת העלייה, ח"כ סופה לנדבר, בירכה על מתן ההלוואות: "נושא היזמות העסקית הוא חלק חשוב ביותר מעבודת המשרד לקליטת העלייה. באמצעות פתיחת עסקים ומתן סיוע ליזמים, ההשקעה של מדינת ישראל בעולים חוזרת אלינו פי כמה, כאשר ישראל מרוויחה פעמיים: גם בעידוד העלייה לארץ וגם בפן העסקי באמצעות השקעות כאן".

 

את הקרן מפעיל בנק מרכנתיל דיסקונט.

1/13